На 30.06.2025 г. Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, съвместно с Тракийския университет „Демокрит“ в Комотини, Гърция, Католическия университет на Хърватия в Загреб, Хърватия и Университета „Лион 2 – Люмиер“ в Лион, Франция, официално постави начало на лятна школа на тема „Младите и околната среда – водата и бъдещето“ в рамките на проект ДУЕкоС. Четирите институции се включиха в събитието както с лектори, така и със свои студенти.
Д-р Димитър Карамитев, началник на отдел „Международно сътрудничество“ откри лятното училище, организирано именно по инициатива на Отдела, ФИФ и ФИСН в сътрудничество с трите партньорски университета.
Програмата започна с два лекционни курса. Гл. ас. д-р Айгюн Ертюрк-Минчева от ФИСН разказа за значението на поведенческата икономика в по-големия контекст на идеята за зелена икономика и как те могат да бъдат обвързани с развитието на устойчиви екосистеми, след което даде думата на колегите от катедра „Етнология“ на Тракийския университет „Демокрит“, които споделиха подходи за изследване на реките като пространства с природно и културно наследство, като също представиха и авторски филм за р. Места (Нестос) в контекста на разглежданата проблематика.
Следобед студенти и докторанти от четирите страни, разделени в три отбора, се отправиха към първата си теренна задача, поставена от лекторите за първите два дни, целяща да развие у тях умения на млади изследователи.




Лятната школа продължи на 01.07. с лекцията на доц. д-р Оливие Живр от Университета „Лион 2 – Люмиер“, посветена на въпросите за сензорната антропология на водата и околната среда. Лекторът обясни основните принципи на сензорната антропология, методите, чрез които може да се развие едно такова проучване, както и някои красноречиви примери, касаещи съпоставка между български и френски контекст – използването на минералната вода в обществените бани във френския курорт Виши и българския Велинград.

Втората половина на този ден пренесе младите изследователи в света на траките с лекцията на гл. ас. д-р Божидар Драганов от Философско-историческия факултет на тема „Вода и археология в Древна Тракия – пътища, семантика и културно наследство“, която допълни тематиката на лятната школа с изключително полезна историческа перспектива. Лекцията на д-р Драганов бе последвана от презентация на докторант Богдана Кривошиева от ФИФ, посветена на нимфеумите и връзката между митология, вярвания и водна ифраструктура на предците, живели в района на югоизточна Европа.







Тези две части подготвиха студентите за предстоящото пътуване до гр. Хисаря и свързаните с него задания, посветени на значенията на минералната вода като ресурс, които могат да бъдат очертани с методите на антропологията и историята.
Третият ден от лятната школа бе посветен именно на теренната работа в гр. Хисаря. Младите изследователи, напътствани от гл. ас. д-р Божидар Драганов, д-р Димитър Карамитев, докт. Богдана Кривошиева, доц. д-р Мириам Бърглес и доц. д-р Оливие Живр, посетиха много от минералните извори на древния град, като заданията бяха свързани основно с наблюдения на употребите на минералната вода при различните извори, разговори с местните и гостите на града, посещение на древните римски терми и съвременни обществени бани (активни и затворени).

















На 03.07. доц. д-р Мириам Мери Бърглес от Католическия университет на Хърватия предложи гледни точки от областта на социологията в своята лекция, свързана с наративите на младите хора за устойчивите начини на живот. Доц. Бърглес започна с примери за методи на изследване и оформление на научно-изследователски въпроси, като също предложи конкретни илюстрации на резултатите от подобни социологически проучвания, които станаха обект на оживено обсъждане сред изследователската аудитория.



Втората част на предпоследния ден приключи с презентация на младите изследователи от Хърватия на тема „Водите в Хърватия“, която бе последвана от кръгла маса, в която студентите обсъдиха впечатленията си, проблемите и въпросите, на които са се натъкнали, възможните решения и подходи към проучвания, които да способстват за развитието на устойчиви екосистеми. Младите изследователи прекараха следобеда в подготовка на презентации за свършената от тях работа, които да споделят в предстоящия последен ден.


На 04.07. започна заключителната сесия на лятната школа, посветена на представянето на презентациите на трите отбора млади изследователи, последвани от полезната обратна връзка на лекторите и техните колеги от другите отбори. Лятната школа приключи с думи на благодарност от организаторите и участниците, както и от връчването на сертификатите за участие от д-р Димитър Карамитев, началник на отдел „Международно сътрудничество“.









